W nasze doroczne święto
W tym roku oświatowe święto przypadło na niedzielę, tak więc nasze mazowieckie doroczne uroczystości odbyły się 17 pażdziernika. Było to jak zwykle serdeczne spotkanie przyjaciół, wśród których nie zabrakło takich sympatycznych gości, którym do nas zawsze blisko i po drodze, jak pani poseł Stanisława Prządka i pan kurator Karol Semik. Jak zawsze byli z nami zaprzyjaźnieni wójtowie i burmistrzowie, koledzy związkowcy OPZZ. Były piękne, kierowane pod adresem oświaty i jej ludzi, słowa, odznaczenia, kwiaty.
Dla pracowników szkół ten dzień - Dzień Edukacji Narodowej jest dniem szczególnym - wszyscy dla nas, pracowników oświaty są w tym dniu mili, wielu z nas zostaje docenianych! Dla naszych uczniów też jest to dzień szczególny, bo mają okazję aby podziękować nam za codzienny trud pracy w szkole ale również i poza szkołą. Za trud nauczania i trud wychowania, który często doceniamy po latach. Jestem głęboko przekonany, że w tym dniu chcielibyśmy pomarzyć, aby ten dzień trwał codziennie! Aby to uznanie dla naszego zawodu, dla pełnienia naszej misji trwało całe 365 dni.
Drogie Koleżanki i Koledzy
Szanowni Goście
Z całego serca witam Was na naszym dorocznym spotkaniu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwanym Dniem Nauczyciela.
Wśród nas bardzo serdecznie witam panią Stanisławę Prządkę, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, honorowego członka Związku Nauczycielstwa Polskiego. Witam bardzo serdecznie Kolegę Krzysztofa Baszczyńskiego, wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Witam bardzo serdecznie pana Karola Semika, mazowieckiego kuratora oświaty
Dla pracowników szkół ten dzień - Dzień Edukacji Narodowej jest dniem szczególnym - wszyscy dla nas, pracowników oświaty są w tym dniu mili, wielu z nas zostaje docenianych! Dla naszych uczniów też jest to dzień szczególny, bo mają okazję aby podziękować nam za codzienny trud pracy w szkole ale również i poza szkołą. Za trud nauczania i trud wychowania, który często doceniamy po latach. Jestem głęboko przekonany, że w tym dniu chcielibyśmy pomarzyć, aby ten dzień trwał codziennie! Aby to uznanie dla naszego zawodu, dla pełnienia naszej misji trwało całe 365 dni.
Drodzy Państwo, obchodzimy nasze święto w połowie października, ale świat skupiony wokół Organizacji Narodów Zjednoczonych dzień edukacji świętuje 5 października, gdyż tak został ustanowiony przez UNESCO prawie dwadzieścia lat temu. Lecz w różnych państwach świata święto nauczycieli obchodzone jest od lutego do grudnia. I napawa mnie dumą to, że wśród 60 milionowej rzeszy nauczycieli jestem tą małą cząstką pracowników oświaty, którzy świętują radość Dnia Edukacji Narodowej. Może to zabrzmi górnolotnie, ale w takim dniu, jak dzisiejszy jestem dumny, że jestem członkiem światowej nauczycielskiej rodziny. Tego poczucia nikt mnie i Państwu nie odbierze!
Nie ukrywam, że cieszę się podwójnie spotykając się z Koleżankami i Kolegami dzisiaj w murach naszego Związku. Bo jeszcze kilka miesięcy temu, po doniesieniach prasy i telewizji, mogło wydawać się, że do jesieni publiczna edukacja i nauka zostaną gładko zaorane i zwalcowane, jak drogi na Euro… No, ale jak nie wykończono dróg na Euro, tak nie dało się „wykończyć” publicznej edukacji. Choć w niejednej gminie próbowano to czynić i próbuje się nadal.
Więc radujmy się z naszego święta szczególnie, bo mamy powody do radości.
A tak na marginesie mówiąc, media donoszą, że rząd próbujesprywatyzować szkoły funkcjonujące przy placówkach dyplomatycznych i tam rodzice szykują się do protestu.
Pozwólcie zatem, że na Wasze ręce złożę przede wszystkim podziękowania za pracę z dziećmi, za godziny sprawdzania klasówek i godziny przygotowywania do kolejnych zajęć lekcyjnych, za wyrozumiałość dla Waszych podopiecznych i za tolerancję …lekkomyślności władzy.
Przyjmijcie życzenia dla wszystkich ludzi oświaty, by szkolne dzwonki były tylko radosne, by wiodło się Wam w szkołach i rodzinach, wśród przyjaciół i uczniów dla których wciąż będziecie wzorem i przewodnikiem. Wam i sobie życzę by ten świąteczny dzień niósł wszystkim tylko dobre chwile.
Wszystkiego najlepszego Koleżanki i Koledzy, drodzy Goście, w tym radosnym dniu święta edukacji i we wszystkie dnie nowego roku szkolnego!
Wykształcone społeczeństwo to przyszłość każdego narodu. Mam świadomość, że dobry start w życie stanowi bardzo ważny element rozwoju osobistego każdego człowieka i otwiera mu drogę osiągnięcia, zawodowego sukcesu. Jest też fundamentem ekonomicznego postępu i budowania nowoczesnej gospodarki, zarządzanej przez profesjonalistów.
Serdecznie dziękuję za zaproszenie na mazowieckie obchody Dnia Edukacji Narodowej.
Rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich pedagogów i pracowników oświaty. 'Tego dnia głębiej zastanawiamy się nad polskim szkolnictwem oraz rotą nauczyciela w procesie edukacji i wychowywania młodych pokoleń.
Wykształcone społeczeństwo to przyszłość każdego narodu. Mam świadomość, że dobry start w życie stanowi bardzo ważny element rozwoju osobistego każdego człowieka i otwiera mu drogę osiągnięcia, zawodowego sukcesu. Jest też fundamentem ekonomicznego postępu i budowania nowoczesnej gospodarki, zarządzanej przez profesjonalistów. Dlatego zapewnienie pełnego i bezpłatnego dostępu do rzetelnej edukacji powinno być nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim celem władz publicznych. W szerokim zakresie jest to również zadanie samorządu terytorialnego - zarówno gminnego, powiatowego, jak wojewódzkiego.
Obecnie najpilniejszym celem jest dążenie do tego, by instytucje oświatowe, zwłaszcza te pozostające w gestii samorządów, dysponowały właściwymi podstawami finansowymi Chcemy uniknąć sytuacji, w której realizacja zbyt wielu zadań doprowadziłaby do załamania lokalnych budżetów.]Jako Marszałek Województwa Mazowieckiego dostrzegam realne zagrożenie, w świetle, którego kwestia zagwarantowania, przez władze państwowe pełnego pokrycia wydatków związanych ze szkolnictwem nabiera szczególnego znaczenia i wymaga przyjęcia jednoznacznego stanowiska. Dzisiejsze święto to również okazja by powiedzieć, że związana z niżem demograficznym sytuacja polskiej oświaty nie musi oznaczać likwidacji miejsc pracy. Wręcz przeciwnie. Dostajemy szansę autentycznego niwelowania dysproporcji w dostępie do edukacji. 'Wykorzystajmy ten czas na podniesienie jakości kształcenia poprzez indywidualne podejście do ucznia i zwiększenie zakresu zadań wychowawczych i opiekuńczych.
Państwa misją, Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy, jest przede wszystkim przekazywanie wiedzy, a także kształtowanie młodych charakterów, wspieranie rodziców, wpajanie dzieciom i młodzieży podstawowych wartości patriotycznych To od zaangażowania i starań pedagogów zależy, jakie młodzi ludzie przyjmą autorytety i jak sobie poradzą w dzisiejszym trudnym świecie.
Mam świadomość, że państwa praca nie ogranicza się do godzin spędzanych w szkole czy placówkach wychowawczych. Dlatego za zasadne uważam zachowanie elementów motywacyjnych, sterowanych zwłaszcza na wspomaganie szkolnictwa w środowiskach wiejskich i w małych miastach, Wszelkie zmiany zasad i korekty w przepisach powinny zaś wynikać z racjonalnych przesłanek oraz uzyskanego konsensusu, taka, by polska oświata stawała się jeszcze bardziej przyjazna, skuteczna i nowoczesna,
W tym uroczystym dniu pragnę złożyć na ręce nauczycieli serdeczne podziękowania oraz szczere wyrazy uznania za trud i poświęcenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, za okazywane im serce a także zrozumienie, za odpowiedzialne i mądre wychowywanie kolejnych pokoleń. Życzę państwu niegasnącej satysfakcji z kształcenia młodych umysłów oraz wielu dalszych sukcesów zawodowych Wierzę, że obecny rok szkolny będzie dla Państwa niezwykle udany i inspirujący, przyniesie wiele ciekawych doświadczeń i nowych wyzwań, pozwoli na realizację ambitnych planów i przedsięwzięć.
Wszystkich uczestników uroczystości serdecznie pozdrawiam i życzę wszelkiej pomyślności
Z wyrazami szacunku
Adam Struzik