Mazowsze o Karcie
STANOWISKO
Zarządu Okręgu Mazowieckiego ZNP dot. zmian w Ustawie Karta Nauczyciela
Propozycje zmian w Ustawie KN opiniujemy negatywnie ponieważ nie wpływają one na podniesienie jakości pracy i prestiżu zawodu nauczyciela, a prowadzą do dalszych oszczędności i mają charakter antymotywacyjny;
Zastąpienie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego bliżej nieokreślonymi wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli oraz zmiana sposobu rozliczania tych środków jest zapisem niejasnym i w naszej ocenie może prowadzić do obniżenia wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, co będzie miało charakter demotywacyjny;
DODATEK WIEJSKI
• Proponujemy pozostawić dodatek wiejski w sferze dodatków socjalnych.
URLOP WYPOCZYNKOWY:
• Proponowane zmiany w urlopie wypoczynkowym nauczycieli nie zapewniają im czasu na odpoczynek i regenerację sił i są jedynie ukłonem w stronę jednostek samorządu terytorialnego. Należy również pamiętać, że czas urlopu wypoczynkowego nauczyciele będą przeznaczać na doskonalenie zawodowe.
• Prawo nauczyciela do nieprzerwanego wypoczynku naszym zdaniem powinno wynosić co najmniej 28 dni roboczych a nie kalendarzowych. Brak uzasadnienia dla różnicowania nieprzerwanego urlopu dla nauczyciela i nauczyciela pełniącego funkcję dyrektora;
• Należy przewidzieć możliwość korzystania przez nauczycieli z urlopu na żądanie. Dyskryminacją naszej grupy zawodowej jest jego brak.
URLOP DLA PORATOWANIA ZDROWIA:
• Proponujemy pozostawienie 3-letniego urlopu (pierwszy urlop po przepracowaniu 10 lat). Zgadzamy się na zmianę sposobu przyznawania urlopu przez lekarza orzecznika (komisję lekarską).
Niepokoi nas zapowiedź opracowania katalogu chorób, które będą uprawniały do uzyskania urlopu.
EWIDENCJONOWANIE CZASU PRACY
Opowiadamy się za pozostawieniem dotychczasowych zasad dokumentowania czasu pracy. Proponowane prowadzenie dodatkowej dokumentacji (w bliżej nieokreślonej formie) zabiera czas na faktyczną pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.
W przypadku konieczności szerszego ewidencjonowania czasu pracy należałoby przygotować wzór formularza zawierającego pełen katalog czynności wykonywanych w ramach obowiązków nauczyciela, w tym sprawdzanie prac, zeszytów, przygotowanie do lekcji, konkursów, olimpiad, wycieczek, uroczystości szkolnych itp. Formularz powinien przygotować resort edukacji.
Zajęcia i czynności zaproponowane przez MEN do rejestrowania nie są naszym zdaniem najważniejsze w pracy nauczyciela. Pomijają czynności najbardziej pracochłonne.
ZWIĘKSZENIE ROLI RODZICÓW
• Włączenie rodziców w istotne sprawy szkoły nie wymaga naszym zdaniem żadnych zmian legislacyjnych, a jedynie przestrzegania przepisów Ustawy o systemie oświaty, która daje Radzie Rodziców szerokie uprawnienia i zapewnia szeroki wgląd w pracę szkoły;
• Nie wyrażamy zgody na udział rodziców w komisjach kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych awansu zawodowego, a także zasięgania opinii Rady Rodziców w ocenie pracy nauczyciela (brak wiedzy merytorycznej).
AWANS ZAWODOWY
• W komisjach kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych proponujemy pozostawienie dotychczasowej liczby ekspertów jako merytorycznych i przygotowanych do oceny dorobku zawodowego nauczyciela;
• Nie wyrażamy zgody na przeniesienie Komisji kwalifikacyjnych na stopień nauczyciela dyplomowanego do organów prowadzących placówki oświatowe. Naszym zdaniem nie gwarantuje to właściwego przebiegu awansu i ograniczy nauczycielom możliwość uzyskania najwyższego stopnia awansu zawodowego spowodowanego oszczędnościami w budżetach j.s.t.
KOMISJE DYSCYPLINARNE
• Przeniesienie postępowania dyscyplinarnego do samorządów jest spowodowane tylko oszczędnościami w budżetach administracji rządowej i nałożeniem dodatkowych obowiązków finansowych na samorządy. Mamy również wątpliwość co do obiektywności działania Komisji i Rzecznika Dyscyplinarnego, które zgodnie z zapisem działają na polecenie organu, który ich powołuje.
Wnioskujemy o doprecyzowanie art.42 KN - ustalenie pensum dla pedagogów, psychologów i logopedów.